Co zyskujemy przygotowując projekt funkcjonalny?

11 grudnia 2022

Co zyskujemy przygotowując projekt funkcjonalny?

Jednym z podstawowych elementów związanych z planowaniem wnętrza domu lub mieszkania jest projekt funkcjonalny. Często, dokument ten stanowi punkt wyjścia do dalszych planów. Czym jest i jakie korzyści płyną z przygotowania projektu funkcjonalnego? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym krótkim wpisie!

Co to jest projekt funkcjonalny?

Projekt funkcjonalny, w pewnym uproszczeniu, to rzut mieszkania z góry, który zawiera wyrysowane:

  • ściany;
  • otwory okienne i drzwiowe;
  • meble;
  • podstawowe elementy wyposażenia.

Ponadto w tego typu projektach uwzględnia się też rozkład wszelkiego rodzaju instalacji, gniazdek i kontaktów, punktów oświetleniowych, przyłączy wodnych i kanalizacyjnych oraz grzejników. Całość jest przygotowana w odpowiedniej skali w taki sposób, by maksymalnie realistycznie odzwierciedlała układ danego pomieszczenia. Przyjmuje on najczęściej formę rzutu 2D.

Celem sporządzenia takiego projektu jest uzyskanie wiedzy na temat tego, jak dane pomieszczenie może być zagospodarowane. Pozwala on zweryfikować możliwości i ograniczenia danej powierzchni, a w konsekwencji umożliwia jej zorganizowanie w taki sposób, by była możliwie najbardziej funkcjonalna.

Na jakim etapie przygotowuje się projekt funkcjonalny?

Proces projektowania i aranżacji wnętrza zawsze jest wieloetapowy. Jego szczegóły opisaliśmy już na naszej stronie, jednak w pewnym uproszczeniu można przyjąć, iż składają się na niego:

  • uzgodnienie zakresu i warunków współpracy;
  • inwentaryzacja domu lub mieszkania, która pozwala dokonać dokładnych pomiarów;
  • wywiad z właścicielem na temat jego potrzeb oraz preferencji;
  • opracowanie projektu funkcjonalnego;
  • przygotowanie projektu 3D i wizualizacji;
  • stworzenie listy zakupów;
  • monitorowanie prac ekipy remontowej;
  • zakończenie i odbiór inwestycji.

Z powyższego zestawienia wynika, że przygotowanie projektu funkcjonalnego stanowi jeden z głównych etapów całego procesu. Jest podsumowaniem dotychczasowych ustaleń, a także punktem wyjścia, umożliwiającym przygotowanie dalszych, szczegółowych projektów oraz wizualizacji.

Jakie korzyści daje nam przygotowanie projektu funkcjonalnego?

Zasadnicze korzyści wynikające z opracowania projektu funkcjonalnego wynikają z jego celu, a mianowicie wspomnianej wcześniej możliwości zweryfikowania funkcjonalności danego pomieszczenia oraz ustalenia jego ograniczeń. Pozwala to określić jak możemy zorganizować daną przestrzeń, szczególnie przy różnego rodzaju specyficznych i nie do końca korzystnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i układzie instalacji.

Projekt funkcjonalny po pierwsze pokazuje nam, czy biorąc pod uwagę nasze potrzeby i preferencje będzie konieczność dokonania poprawek w zakresie układu ścian, drzwi lub różnego rodzaju przyłączy bądź instalacji. Dzięki temu, odpowiednio wcześniej możemy zmienić przeznaczenie i sposób aranżacji danego pomieszczenia, bądź zaplanować zmiany w wyniku których dostosujemy go do naszych potrzeb.

Kolejną zaletą takiego projektu jest możliwość zwizualizowania układu danej powierzchni, zweryfikowania, czy wszystkie meble się zmieszczą, jakie powinny mieć wymiary oraz gdzie powinny stać. W efekcie jesteśmy też w stanie z wyprzedzeniem określić, czy łóżko, szafa lub biurko nie będzie ograniczało możliwości poruszania się w danym pokoju.

Projekty tego typu, stają się szczególnie ważne w zakresie miejsc reprezentacyjnych, jak salon oraz pomieszczeń wymagających specyficznego zorganizowania, jak kuchnia, czy łazienka. W przypadku salonu plan funkcjonalny pozwoli nam na takie zorganizowanie przestrzeni, by zachowała zarówno swój elegancki charakter, jak i użyteczność. W zakresie kuchni, pozwoli nam zdecydować o układzie mebli kuchennych, ich oświetlenia, ustawieniu stołu, czy sprzętu AGD, bądź możliwości zainstalowania wyspy. Podobnie wygląda to w przypadku łazienki, gdzie tego rodzaju projekt pozwoli z wyprzedzeniem zweryfikować konieczność zmiany niektórych przyłączy, a także umożliwi nam przykładowo wybór odpowiedniej wielkości wanny lub kabiny prysznicowej.

Całość ma więc istotny wpływ, zarówno na możliwości zorganizowania z odpowiednim wyprzedzeniem najważniejszych aspektów funkcjonalnych danego mieszkania, jak też daje nam szansę przygotowania się do remontu i określenia jego budżet. Aspekt finansowy również jest tu istotny, ponieważ odpowiednie zaplanowanie prac pozwoli wyeliminować poprawki oraz dobrać rozwiązania, które nie nadwyrężą naszego budżetu.

Podsumowując, należy stwierdzić, że projekt funkcjonalny jest kluczowym etapem w procesie aranżacji naszych wnętrz. Dzięki niemu możemy zweryfikować nasze plany i odpowiednio przygotować się do planowanego wykończenia lub remontu. Zapewni nam on więc zarówno komfort psychiczny, jak i finansowy.